Világszinten a ketrecek ellen: az OWA 2024-ben is milliók életét változtatta meg

Évértékelő – 2024-ben az Open Wing Alliance (OWA) koalíció megmutatta, mi történik, ha világszerte 70 ország több mint 90 tagszervezete együtt dolgozik a csirkék körülményeinek javításáért.

Az állatjóléti tárgyalásoknak és kampányoknak köszönhetően, ágazati befolyással bíró vállalatok és kisebb vállalkozások egyaránt kötelezték el magukat amellett, hogy a ketreces tartást fokozatosan kivonják globális ellátási láncaikból a tojótyúkok és a brojlercsirkék körülményeinek javítása érdekében. Éves szinten mintegy 3 millió tyúk kerülte el a ketreces tartást.

Az úgynevezett haszonállat-tenyésztésben a ketreces tartás a legkegyetlenebb módszer. Az állatoktól az apró, zsúfolt ketrecekben megfosztanak mindent, ami rövid létük során legalább a természeteshez hasonló lehetne számukra.

Az OWA koalíció 2024-ben összesen 141 új, ketrecmentes tojás termelésre vagy beszerzésre vonatkozó kötelezettségvállalást ért el a tojótyúkok jólétének javítása érdekében, továbbá 13 új, a húscsirkék tartási körülményeinek javítását és lassított gyarapodásukat (1) célzó kötelezettségvállalást.

(1: a brojlercsirkét speciális szelekcióval tenyésztik és speciális hozamnövelő takarmánnyal etetik, hogy 42 napos (6 hetes) korukra elérjék a vágósúlyt.)

Mérföldkövek:

2024 márciusban az OWA elindította a globális Heartless Hospitality (Szívtelen vendéglátás) kampányt, tematikusan a vendéglátó vállalatok irányába.

A Hilton Hotels & Resorts reagált elsőként, majd a Louvre Hotels Group és a Melia Hotels vállalást tett, hogy regionális tanulmányokkal felméri a jelenlegi tojásbeszerzési gyakorlatukat és előkészíti a ketrecmentes átállás ütemezését.

Ezek a nemzetközi láncok évente összesen kb. 285 millió tojást használnak fel vendégeik étkeztetéséhez, kötelezettségvállalásuk évente mintegy 1 millió tojótyúk létét érinti. Az ütemezésüknek megfelelő szakaszok teljesítésének fontos eleme a nyilvánosság folyamatos tájékoztatása a fejlődésükről.

2024 júniusban a Kewpie Corporation, a (Magyarországon nem túl ismert, de) dél-kelet Ázsiában nagyon népszerű japán majonézgyártó került az OWA ambíciózus célkeresztjébe, fáradhatatlan nemzetközi és regionális kampány- és tárgyalássorozattal Japánban, Tajvanon, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken, melynek eredményeként a Kewpie kötelezettségvállalást tett a ketrecmentes tojásbeszerzésre történő, 2030-i lezajló, fokozatos átállás mellett.

A becslések szerint több mint 200 millió tojást felhasználó vállalat esetében ez évente 700.000 tojótyúk létét teszi elviselhetőbbé.

A Foul Foods kampány 2024 őszén indult, a korábban tett kötelezettségvállalásukat nem teljesítő, az előrehaladási jelentést nem publikáló vagy a kötelezettségvállalást időközben honlapjukról eltávolító cégekkel szemben, a regionális kampányok hatására többségük visszatért vállalásához, vagy egyenesen további vállalásokat tett, mint pl. a Wagamama nemzetközi étteremlánc, mely a ketrecmentes tojás beszerzésére vonatkozó átállásban az ázsiai, közel-keleti ütemezést 2030 helyett, előrehozta 2027-re.

A 2024-es év olyan nemzetközi vállalatok elköteleződését eredményezte, mint a Belmond Hotels 28 országban 47 egységgel, a H10 Hotels 26 desztinációval. Vagy éppen az Europastry fagyasztott péksüteménygyártó vállalat, melynek ketrecmentes elkötelezettsége évi 1,8 millió tojótyúk létét befolyásolja.

Az afrikai nemzeti állatjogi csoportok is jelentős előrelépéseket tettek a ketrecmentes tojástermelésre történő átállásban Ghánában, Kenyában, Ruandában, Dél-Afrikában, Tanzániában és Ugandában. Helyi vállalkozásokkal és nagyvállalatokkal, az ugandai Abusol például az ország tojáskereskedelmének 10%-át bonyolítja.

Ázsiában tartják a világ tojótyúkjainak több mint 60%-át, ezért kritikus térség a ketrecmentes elmozdulás szempontjából. Az OWA koalícióhoz csatlakozott nemzeti állatjogi csoportok kreativitása és elhivatottsága hatalmas csapást mért a szárnyastelepeken zajló intézményesített állatkínzásokra, kulcsfontosságú állatjóléti fejlesztésekre értek el kötelezettségvállalást kiskereskedelmi és vendéglátói vállalatoktól, és felhasználva pl. Bali és Yogyakarta turisztikai népszerűségét, ezekben az idegenforgalmi régiókban ketrecmentes körzeteket hoztak létre.

Európában a ketrecmentes tojástermelésre történő átállás mellett, szintet lépett a brojlercsirkék (húscsirkék) ketrecmentes tartását és a lassított gyarapodásukat célzó European Chicken Commitment (ECC) kötelezettségvállalásban. Bosznia-Hercegovinában, Észtországban, Görögországban, Olaszországban, Lettországban, Lengyelországban, Szerbiában, Szlovákiában és Spanyolországban jelentős előrehaladás történt a ketrecmentes tojástermelésre való átállásban. Ausztriában, Franciaországban, Németországban, Svédországban és Spanyolországban pedig a brojlercsirkék jóléte is jelentősen javul, miután olyan cégek vállaltak kötelezettséget, mint a francia Popeyes éttermlánc, a világ legnagyobb komptársasága a Stena Line, vagy a németországi Lidl.

Közép- és Dél-Amerikában is tagadhatatlanul sikeres évet zártak az állatjogi csoportok a ketrecmentes tojástermelésre való átállásért. Kisvállalkozások, cégek, iskolák, országos étterem- és gyorsétterem-láncok kötelezték el magukat a ketrecmentes tojás beszerzése mellett.

Brazíliában ki kell emelnünk a Nissin Foods, a világ egyik vezető instant élelmiszer-gyártójának nyilvános bejelentését, miszerint már országos szinten teljesítette kötelezettségvállalását.

Az OWA szakmai tudásbázissal, politikai és ágazati tárgyalási stratégiai útmutatókkal, tematikus online meetingekkel, évente nemzetközi és regionális találkozókkal segíti a koalíció vegán állatjogi csoportokból álló tagszervezeteit, az úgynevezett haszonállatok állatjóléti körülményeinek fejlesztéséért, ami hatékony és megkerülhetetlen eszköze az állatjogi törekvéseink elérésének!

LEGUTÓBBI BEJEGYZÉSEK